Cukrovka u koček je chronické onemocnění, při kterém slinivka (pankreas) nevyrábí dostatek inzulínu nebo na něj tělo špatně reaguje. Inzulín je hormon potřebný k odbourávání cukru z krve po jídle a k jeho přeměně na energii pro buňky. Pokud inzulín chybí, zůstává glukóza v krvi, což může dlouhodobě ohrožovat její zdraví.
Nejčastější příznaky
Mezi typické příznaky cukrovky u koček patří časté močení a nadměrná žízeň. Kočka může také více jíst, přesto však hubne. Často bývá i celkově slabší, méně aktivní a může mít horší kvalitu srsti nebo častější infekce močového měchýře. Tyto změny je u kočky snadné pozorovat – rozdílu si majitel všimne třeba, když kočka začne pít více vody a občas i čůrat mimo záchod.
Rizikové faktory
Cukrovka se obvykle objevuje u koček se zvýšenou hmotností a nízkou pohybovou aktivitou. Onemocnění je častější u starších koček (obzvláště u kastrovaných kocourů) a některých plemen, například barmských, která mají vyšší genetickou predispozici. Riziko navíc zvyšují hormonální vlivy – kočka na kortikoidech nebo hormonální antikoncepci má větší pravděpodobnost rozvoje diabetu.
Diagnostika
Diagnóza se stanovuje u veterináře. Lékař odebere krev a moč ke stanovení hladiny glukózy, protože vysoká hodnota cukru v krvi a přítomnost glukózy v moči indikují diabetes. Vždy se také měří fruktosamin v krvi, který ukazuje průměrné hodnoty cukru za poslední týdny a pomáhá potvrdit, že zvýšená glykémie není jen dočasná. Obvyklou součástí vyšetření by měla být klinická kontrola a rozhovor o příznacích (nadměrném pití, močení, hubnutí), aby veterinář vyloučil jiné nemoci. U nás na klinice máme vlastní špičkově vybavenou laboratoř, kde všechny potřebné testy můžeme provést okamžitě a hned zahájit případno léčbu.
Léčba cukrovky u koček může probíhat buď formou injekčního podávání inzulínu, nebo podáním sirupu přímo do tlamičky. Vhodný způsob léčby závisí na celkovém zdravotním stavu zvířete a výsledcích vyšetření. Součástí léčby by měla být také úprava stravy, obzvláště u obézních koček. Inzulín se obvykle podává dvakrát denně, zatímco sirup jednou denně. Zdravotní stav kočky je třeba pravidelně sledovat. Hladina cukru v krvi se kontroluje pomocí nalepovacích senzorů, glukometru nebo měřením ketolátek v moči či krvi. Způsob monitorování závisí na zvolené metodě léčby.
Jak pečovat o kočku doma
Majitel kočky s cukrovkou musí především důkladně dodržovat stanovený režim. Kočce denně podává inzulín ve stanoveném čase a krmí ji doporučenou diabetickou stravou . Doporučuje se také pravidelně sledovat cukr v krvi – buď při kontrolách u veterináře, nebo domácím glukometrem – a hlídat změny hmotnosti či chování kočky, aby bylo možné léčbu včas upravit. Důležitá je rovněž kontrola váhy kočky - u obézních jedinců může mírný pokles hmotnosti výrazně pomoci lepší regulaci cukru.
Prognóza
Cukrovka je sice chronické onemocnění, ale s dobrou léčbou a péčí může kočka žít dlouho a spokojeně. Se stabilizovanou hladinou cukru žijí diabetické kočky běžně mnoho let. Někdy se dokonce u nich objevuje remise, kdy na čas není potřeba inzulín, ale i tak je nutné pečlivě sledovat případný návrat příznaků a dodržovat dietu. Celkově proto závisí zdravotní výhled kočky na spolupráci majitele s veterinářem – čím lépe je onemocnění pod kontrolou, tím je prognóza příznivější.
Prevence
Zásadní roli v prevenci cukrovky u koček hraje zdravá váha, kvalitní strava a dostatek pohybu. Obezita výrazně zvyšuje riziko onemocnění, proto je důležité sledovat výživu a celkový životní styl kočky. Neméně důležité jsou ale i pravidelné kontroly u veterináře – právě díky nim lze cukrovku odhalit včas, ještě před rozvojem vážných příznaků. Nepodceňujte prevenci, může vaší kočce výrazně prodloužit a zkvalitnit život. Pokud chcete vědět, jak na tom vaše kočka je, objednejte se k nám na preventivní kontrolu!