Být připraven na porod se vyplatí!
Připravenost na samotný porod a věci kolem něj značně usnadní práci majitelům i samotným zvířatům. Nejen naše veterinární klinika je tu samozřejmě pro Vás vždy, když si nevíte rady, avšak rozpoznat fyziologické stavy od těch patologických by měl být základ pro každého zodpovědného majitele. Pojďme se tedy podívat, jak a co probíhá. Nejdříve si probereme porod u fen, ve druhé části článku pak u koček.
Březost feny trvá v průměru přibližně 63 dní. Číslo může být samozřejmě variabilní (nevíme, kdy přesně došlo k oplodnění, protože životaschopnost spermií je až 6 dnů), nemělo by však přesáhnout 70 dní. Zralost plodů je dána zralostí plicního epitelu, kterou plod dosáhne v 58. dni březosti.
Březost lze nejdříve diagnostikovat pomocí ultrazvuku, a to od 21. dne. Pro určení přesného počtu plodů je doporučeno rentgenové vyšetření dutiny břišní, které se standardně provádí od 40.-45.dne březosti. Není ztřeba se bát - v té době jsou kosti již osifikovány (zkostnatělé) a rentgen v tomto období nemá teratogenní efekt (tzn. nenarušuje vývoj orgánů plodu). Přesné datum porodu nelze v podstatě nikdy stanovit, nicméně se dá odhadnout podle chování feny.
Porod sám o sobě se skládá ze 3 fází:
1) Přípravná fáze – počínají kontrakce dělohy a otvírání krčku, obvykle 3-12 h
Hormonálně dochází k výraznému poklesu hladin progesteronu. Fena začne být neklidná, má tendenci shromažďovat věci a stavět si místo k početí. Dochází ke zrychlení dechové frekvence. Tyto příznaky obvykle nastupují 6-12 h před porodem. Často sledovaným znakem je pokles tělesné teploty cca 24 h před porodem o 1-1,5°C. Pokles trvá přibližně 8 hodin, poté se teplota vrátí do normálu.
Zcela normální je také odmítání potravy. Feny prvorodičky mohou být v tomto období výrazně neklidné, neustále se otáčejí za břichem, vyhledávají majitele či naopak klidné místo. Viditelný může být i hlenovitý výtok z pohlavních cest – průhledný až bíle zbarvený - jedná se o tzv. zátku. Počínají se objevovat první svalové kontrakce.
2) Porod plodu
Každé štěně na svět přichází v samostatném porodním cyklu, optimální interval mezi porody jednotlivých plodů je 15-20 minut, ke konci porodu se tyto intervaly prodlužují.
V této fázi jsou již stahy velmi intenzivní, zvýšený tlak většinou vyvolá prasknutí plodového obalu a výtok plodových vod, což je pro chovatele známka toho, že štěně vstupuje do děložního krčku.
V porodních cestách může být jako první vidět i bílý váček – jedná se o plodový obal. Štěně by mělo vyjít do 1-2 h od prasknutí obalu. Pozor, pokud uvidíme zelený váček/plodové vody – ten značí narušení placenty a plod by měl být vypuzen z porodních cest co nejdříve. Zelený výtok značí i v průběhu březosti možné odloučení placenty a je třeba navštívit lékaře. Pokud má fena intenzivní svalové kontrakce po dobu delší než 30 minut bez vypuzení plodu, jedná se o patologickou situaci a je třeba odborná asistence. Standardní porodní poloha štěněte je dopředu hlavičkou (přední, cca 60 %) nebo nožkama (zadní, cca 40 %).
Pokud chce majitel feně v této fázi pomoci, lze jemným pohybem povytahovat plod z porodních cest ven, je však zapotřebí synchronizovat pohyb s kontrakcemi. Pokud máte pocit, že plod není fyziologicky postaven a snaha o vypuzení selhává, je vhodné opět vyhledat odbornou pomoc. Interval mezi jednotlivými plody by neměl přesahovat 2 hodiny.
3) Vypuzení placenty
Během porodu nebo krátce po něm je vypuzena i placenta, běžně do 5-15 minut. Je zcela normální, že placenty jsou vypuzeny až po více plodech. Celkový počet placent by se měl shodovat s počtem plodů a je třeba ho sledovat. Poslední placenta zpravidla odchází do 2 h od porodu posledního plodu, krajní hranice je 6-12 h. Pokud nevyjde placenta do cca 12 h, dochází velmi rychle k rozkladu a vzniká velké nebezpečí bakteriální infekce dělohy a ohrožení zdraví a někdy i života feny!
V dnešní době, kdy psi žijí s námi pod jednou střechou, není nutností, aby fena placentu pozřela (význam v přírodě je hlavně kvůli predátorům), ale není potřeba v tom feně bránit. Větší množství placent však může způsobit feně průjem či zvracení.
Po vybavení štěněte z porodních cest si fenka ošetří novorozence sama. Pokud ne, je třeba vypomoci a štěně očistit od plodových obalů, hlavně dýchací cesty. Dýchání můžeme podpořit masírováním hrudníku a jemným třením k usušení. Pupeční provazec většinou fena sama ukousne, případně podváže majitel. Na podvaz použijeme silnější nit nebo tenčí provázek a provádíme ho 1,5-2 cm od pupku. Posléze šňůru odstřihneme a vracíme mládě zpět k matce na olízání a přiložíme ke strukům.
Délka celého porodu by neměla přesáhnout 24 hodin. Interval mezi porody jednotlivých štěňat by neměl být delší než 2 hodiny, některá literatura uvádí až 4 hodiny, pokud je fena v klidu, prozatím nemá kontrakce a klinický stav je v normě.
Poporodní výtok obvykle trvá 2-3 týdny (výjimečně až 6 týdnů). Normální výtok (očistky) je zelený až červenohnědý, bez nepříjemného zápachu. Hnisavý patologický výtok spojený se zánětem dělohy je zapáchající.
Doporučujeme se před očekávaným porodem domluvit s vaším ošetřujícím veterinářem, zda bude v průběhu porodu možnost telefonické konzultace, případně mít přichystaný kontakt na non stop pracoviště. Aby se vám veterinární personál věnoval naplno, před případným příjezdem je NUTNÉ kliniku telefonicky informovat o konkrétních porodních komplikacích a možnost příjezdu ověřit.
Jak můžete své fence při porodu pomoci?
V první řadě klidem a rozvahou. Při fyziologickém (nekomplikovaném) porodu není nutná asistence. Je však lepší průběh porodu sledovat a v případě potřeby zasáhnout. Fenku uklidňujte milým hlasem, odstraňte či minimalizujte rušivé podněty. Buďte citliví a zasahujte jen do té míry, jak je to feně příjemné.
Pokud potřebuje pomoci s péčí o štěňátka, podvažte pupeční šňůru cca 1 cm od bříška, ustřihněte cca 1 cm směrem k placentě a vydesinfikujte pahýlek. Jemnou masáží a osušením bříška měkkým ručníkem/hadříkem/plenou stimulujete štěňátko k dýchání. Pokud štěně normálně dýchá a začne se hlasově projevovat, zkontrolujte zjevné genetické vady (rozštěpy patra či páteře, deformity končetin apod), zvažte ho a váhu si poznamenejte, případně si štěně označte a přiložte ho k feně. Zdravé a vyvinuté štěně se velmi rychle přisaje.
Po ukončení porodu nechte fenu odpočinout. Návštěva veterináře je vhodná do 24 hodin od porodu. Lékař zkontroluje, zda jsou opravdu všechna štěňata i placenty venku, stav štěňat i nástup laktace u fenky.
A co kočky?
Porod u kočky probíhá obdobným způsobem, ale naštěstí málokdy s komplikacemi. V rámci narůstajícího počtu šlechtěných druhů koček však i u nich potíže vzrůstají. Standardní délka březosti se pohybuje mezi 63-65 dny. Nástup samotného porodu může být někdy u koček špatně rozpoznatelný. Kočka je více aktivní, neklidná, mňoukavá. Kočky, na rozdíl od psů, ocení před porodem i během něj více soukromí. Do kočičího porodu se tedy primárně snažíme nezasahovat, pouze pozorujeme a občas zkontrolujeme. Kočka se rovněž o potomky sama postará, při případné pomoci postupujeme obdobně jako u štěňat. Ačkoliv se celý porod zdá rychlý, závěrečná fáze (vypuzení placent) může trvat 2-5 hodin. Za výstražné lze považovat, pokud má kočka kontrakce trvající déle než hodinu v poslední fázi.
Závěrem
Když se na porod dobře připravíte, zvládne ho vaše fenka/kočka s vaší podporou většinou sama. Pokud si s čímkoliv nebudete jisti už před porodem, zastavte se, nebo nám zavolejte! Když byste si ale na porod přeci jen sami netroufali a nebo se něco komplikovalo, nebojte se nám zavolat a přijet, jsme tu pro vás každý všední den až do půlnoci. Vždy je lepší volat předem, i kdyby už cestou k nám, ať se na váš příjezd můžeme dobře připravit. Mimo naši ordinační a pohotovostní dobu můžete v případě potřeby kontaktovat záchrannou službu PET-MEDIC. No, a pokud ne dříve, tak po porodu se na vás, vaši čerstvou maminku a její miminka budeme moc těšit.